Tüm Otomobiller Özeldir
VIRAGE

Bridgestone, Maserati için Potenza lastikleri geliştiriyor

  • Güncel / Haberler / Sektörel
  • 06 Aralık 2020
  • Bridgestone, Maserati için Potenza lastikleri geliştiriyor için yorumlar kapalı
  • 1.264 KEZ OKUNDU
Bridgestone, Maserati için Potenza lastikleri geliştiriyor

Bridgestone, Maserati’nin yeni süper spor otomobili MC20’nin özel lastik tedarikçisi olarak seçildi. İki endüstri lideri arasındaki bu iş birliği, Bridgestone’un Maserati için özel olarak tasarlanmış üst sınıf Potenza lastiklerinin geliştirmesiyle, Maserati’nin yeni MC20 aracının inanılmaz yeteneklerini artırmasına olanak sağlayarak yeni bir çığır açtı.

Performansın sınırlarını zorluyor

Yeni MC20’nin geliştirme aşamasında, Maserati, olağanüstü performans sağlayabilecek birinci sınıf bir spor lastiğe ihtiyaç duyuyordu. Maserati’nin uzun vadeli ortağı olarak Bridgestone, Maserati’nin talebine karşılık, isteğe özel tasarlanan Potenza lastikleriyle Maserati’nin bu isteğini gerçeğe dönüştürdü. MC20, Maserati’nin en son teknik ve mühendislik yeniliklerini sergileyerek markanın önceki modellerine göre performans anlamında nesiller arası bir değişime işaret ediyor.

Bridgestone, Maserati’nin özel talebi üzerine direksiyon hareketlerine lastik tarafından verilecek tepkiyi ve viraj alma dengesini asimetrik desen tasarımı sayesinde iyileştiren, yeni geliştirilen sırt karışımı ile yol tutuşunu artıran ve viraj alma sırasında lastiğin ayak izi basıncını eşit olarak dağıtabilecek içsel taç yapısı özellikleriyle tasarladığı Potenza lastikleriyle MC20’nin yüksek performans kapasitesini etkileyici bir biçimde geliştirecek belirleyici bir rol üstlendi. Tüm bu unsurlar bir araya getirildiğinde, süper otomobilin genel performansını artıran optimum kontrol, hız ve denge karışımı sunan yüksek performanslı bir lastik ortaya çıktı.

İtalya’da doğan motor sporları zaferleri

Bridgestone ve Maserati arasındaki uzun vadeli ortaklık, motor sporları yarışları tarihinde bulunan köklere sahip. Bridgestone’un Potenza lastikleri, Formula 1 yarışlarıyla uzun süre devam eden bir ilişkiden doğarken, MC20, Maserati’nin yarış kökenlerine bir dönüşü işaret ediyor. Hem pistte hem de pist dışında inanılmaz sonuçlar elde etmek, her iki şirketin de öncülük karakteri taşıyan DNA’larının bir parçası olarak dikkat çekiyor.

Bu ortaklık çerçevesinde hem Bridgestone hem de Maserati, yeni MC20’yi ve Maserati için özel tasarlanan Potenza lastiklerini geliştirmek ve test etmek için kurum içi Ar-Ge merkezlerini ve çığır açan sanal geliştirme teknolojilerini kullandı. Bridgestone, tescilli sanal lastik modelleme teknolojisi sayesinde geliştirme sürecinin aldığı zamanı kısalttığı gibi, daha az kaynak kullanarak ve projenin pazara sunulma süresini daraltarak projenin genel anlamda çevreye yapmış olduğu etkiyi sınırladı. Bridgestone’un kullanmış olduğu bu teknolojiler, yaklaşık 24 ayda üretilen MC20 modelinin daha verimli bir süreç ile tasarlanmasına katkıda bulundu. Her iki endüstri lideri için de yenilikçi, sürdürülebilir teknolojileri bir araya getirmek en önemli önceliktir ve bu bağlamda MC20’nin elektrikli bir versiyonunun yakın bir gelecekte piyasaya sürülmesi planlanıyor.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZVideo
Toyota’nın başarılı modellerinden olan Hilux yenilendi. Tasarım anlamında önemli değişim yaşayan modeli dişli bir rakibiyle karşılaştırdık! Şizce en dişli rakibi kim. Toyota Hilux ne kadar başarılı? Toyota Hilux kaç para?...
Peugeot’un yeni aslanı 208 Türkiye’de satışa çıktı. Model tasarım konusunda oldukça iddialı. Tamamen değiştirilen 208,...
Proje aracımın temizlik vakti geldi de geçiyor bile. Onu detaylı temizlik için Canmey Car Care’e...
Ford Ranger Raptor, markanın engel tanımayan modellerinden biri. 2021 Ford Ranger Raptor geçtiğimiz yıllarda tanıtıldı....
Akaryakıt fiyatlarının artması ve LPG fiyatlarının onlara göre daha stabil kalması sebebiyle LPG’li araçlara ilgi...
Bumerang - Yazarkafe