Tüm Otomobiller Özeldir
VIRAGE

Düşük ÖTV uğruna hatalı sıfır kilometre araç!

  • Güncel / Haberler
  • 02 Mart 2021
  • Düşük ÖTV uğruna hatalı sıfır kilometre araç! için yorumlar kapalı
  • 2.094 KEZ OKUNDU
Düşük ÖTV uğruna hatalı sıfır kilometre araç!

Türkiye çapında 250 noktada hizmet veren oto ekspertiz şirketi Pilot Garage, birkaç haftadır basına sürekli yansıyan sıfır kilometre araçlarda ortaya çıkan problemlerle ilgili dikkat çekici uyarılarda bulundu. İkinci el ilan platformlarında geçmişte 1000 adedi geçmeyen sıfır kilometre araç ilanı sayısı, 30 bin adetlere kadar çıktı. Nihai tüketiciye ulaşmayan sıfır kilometre araçlar, galeriler ve vatandaşlar tarafından satın alınıp, kar amacıyla tekrar satışa sunuluyor. Fakat bayi garantisi olmadan ikinci kişiler tarafından satışa sunulan sıfır kilometre araçlarda, değişen veya boyalı parça problemleriyle karşılaşılıyor. Ekspertizi yapılan bazı sıfır kilometre araçlarda ise 4 kapının birden sök-tak işlemi yapıldığı, bu durumun araç modeline bağlı olarak 30-40 Bin TL’ye varacak değer kaybı oluşturduğu belirtiliyor. Düşük ÖTV diliminde yer aldığı için uygun fiyat etiketine sahip donanımsız araçlara ekstra deri döşeme, multi medya sistemi, alüminyum alaşımlı jant, gövde ve tampon eklentileri gibi eklemeler yapılırken bazı parçalar sökülüp yeniden takılıyor, bazı parçalar tekrar boyanıyor.

Pilot Garage, sıfır kilometre araçlarda son birkaç aydır yaşanan ve gündemden düşmeyen problemlerle ilgili önemli notlar paylaştı. Sıfır kilometre araç pazarındaki dinamiklerin pandemi sebebiyle değiştiği ifade edilirken, ikinci el ilan platformlarında ortalama 1000 adet olan sıfır kilometre araç sayısı, hali hazırda 30 bin adete kadar çıktı. Tüketiciye ulaşmayan otomobiller, kar amacıyla galeriler ve vatandaşlar tarafından satın alınıp, tekrar satışa sunuluyor. Fakat uzmanlar, teknik anlamda artık “ikinci ele” düşmüş sıfır kilometre araçların ekspertiz işlemlerinde birçok değişen-boyalı parça problemiyle karşılaştıklarını dile getiriyor. Kullanılmamış olduğu güvencesiyle bu otomobilleri satın alan tüketiciler, başka kullanıcılara araçlarını satmak üzere ekspertiz yaptırdığında birçok sürprizle karşılaşıyor ve mağdur oluyor.

Sonradan eklenen tüm donanım ve aksesuarlara dikkat edin

Sürekli gündemde olan bu araçlar hakkında görüşlerini paylaşan Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre “Sıfır kilometre bu araçların nakliyesi amatör bir şekilde yapılıyor. Çekiciden düşebiliyor, park esnasında diğer araçlar çarpabiliyor, dolu yağışına ve birçok fiziki etkene maruz kalabiliyor. Daha dikkat çekici olan konuysa şu; ÖTV oranı düşük seviyede kaldığı için daha uygun fiyat etiketiyle satılan donanımsız araçların albenisini artırmak adına deri döşeme ya da Alkantara uygulaması yapılıyor.

Ekspertize gelen bazı sıfır km araçların 4 kapısının da sökülüp tekrar takıldığını tespit ettik; sonradan deri döşemeye çevirmek için koltukları çıkarmak suretiyle kapıların söküldüğü ortaya çıktı. Aynı şekilde body kit ve benzeri eklentilere sahip araçlarda da boyalı parçalara şahit oluyoruz. Tüm bunlar araç başına 30-40 bin TL’ye kadar değer kaybı yaşamanıza neden olur. En yakın dostunuzdan dahi olsa, gelecekte mağdur olmamak için ikinci ele düşmüş sıfır kilometre her otomobili tarafsız ve kurumsal bir ekspertiz noktasında kontrol ettirmekte ısrarcı olun. Satıcılar bu gibi konularda yeterince şeffaf yaklaşmıyor.” yorumunda bulunuyor.

.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ