Tüm Otomobiller Özeldir
VIRAGE

Hatalı ölçümle ekspertiz kurbanı olmayın!

Hatalı ölçümle ekspertiz kurbanı olmayın!

Türkiye’de 62 ilde, 160 noktada hizmet veren ve ülkenin en büyük oto ekspertiz şirketi olan Pilot Garage’ın Genel Koordinatörü Cihan Emre, Haziran ayı itibariyle ikinci el araç pazarının hareketlenmesiyle birlikte, dolandırıcılık vakalarının da önemli derecede artış yaşadığına dikkat çekti.

Hatalı ve yanlış ölçüm yapan boya ölçüm makineleri ve dyno sistemleri yüzünden birçok vatandaşın mağduriyet yaşadığını söyleyen Emre “Şu anda 30’a yakın şirketin yetki belgesinin iptal edileceğini biliyoruz. Bu şirketlerin birçoğunda yanlış ölçüm yapan ekipmanlar kullanılıyor. Güven vermeyen, kalitesiz cihazlarla ölçüm yapan, kalifiye personel çalıştırmamakta ısrar eden bu yapılar yüzünden insanlar büyük mağduriyetler yaşıyor. Ayrıca sahte ekspertiz raporları düzenleyen yapılara karşı kaşe, ıslak imza ve raporun düzenlendiği tarihe maksimum dikkat edilmesi gerektiği uyarısını yapmak isteriz” dedi.

Son aylarda ikinci el otomobillere olan talep artışı ile birlikte, araç alım satımında dolandırıcılık ve hilelerde artış yaşanmaya başladı. Ülke genelindeki birçok ekspertiz noktasında onaysız, kalitesiz boya ölçüm cihazları ve dyno sistemlerinin kullanıldığına ve bilinçli olarak göz yumulduğuna dikkat çeken Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre, ekspertizde en önemli hususun güven olduğuna dikkat çekti. Emre “Örneğin dyno verilerinin birçok ekspertiz noktasında hatalı olduğunu biliyoruz.

Maliyet sebebiyle daha az ağırlığa sahip tamburlarla ve kötü yazılımlarla araç ölçümü yaparak hatalı verilere ulaşan çok fazla ekspertiz şirketi var, bu şirketlerin hepsinin yetki belgesi iptal edilecek. Günün sonunda araç kullanıcılarına doğruluğu olmayan bilgi veriliyor. İstisnasız, kondisyonu birbirinden çok farklı olan her araçta bu firmalar yüzde 93-95 motor gücü verisi alarak insanları yanıltıyor. Maalesef sektörde TSE belgesine sahip şirket oranı sadece yüzde 15 civarında. Bu durum vatandaşımızın kandırılması, mağdur olması anlamına geliyor” dedi. Ayrıca sahte ekspertiz raporlarına karşı kaşe, imza ve raporun düzenlenme tarihine de dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

ÖTV artışı tüm sektöre olumsuz etki edecek

31 Ağustos günü yürürlüğe giren ÖTV’deki matrah düzenlemeleri sebebiyle gerek ikinci el gerekse oto ekspertiz sektörünün olumsuz yönde etkileneceğini önemle belirten Emre

“Son ÖTV düzenlemesi, her ne kadar en alt dilime yüzde 3 ila 6 arasında bir indirim olarak yansıyor olsa da üst segment otomobillerde yüzde 13 ile 23 arasında fiyat artışı yaşandı. Şu an satıştaki otomobillerden yalnızca birkaç model yüzde 45’lik vergi diliminden yararlanabiliyor. Bu durum otomotiv sektörünü olumsuz etkilemekle beraber Türkiye’ye yapılacak potansiyel yatırımları, istihdamı da olumsuz yönde etkileyecektir. İkinci elde özellikle  yüksek model yılına sahip SUV, crossover, B, C ve D segmenti binek otomobillerin fiyatlarında büyük artış yaşanacaktır. Oto ekspertiz, ikinci el ve sıfır kilometre araç pazarı için yıl sonunda sektör için yapılan tahminlere ulaşmak artık çok zor” dedi.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Video
Citroen’in kompakt SUV modeli C5 Aircross, 1.6 litrelik benzinli motoru ve zengin donanım listesiyle geçtiğimiz aylarda konuğumuzdu. Bu ay ekonomisiyle ön plana çıkan dizel motoruyla test sayfalarımızda. Citroen, kompakt SUV’ların...
Mercedes-Benz severlere müjde Artık düşük hacimli dizel motor seçeneği E Serisi’nde sunulmaya başlandı Mercedes modellerinde...
Makyajlı Fiat 500X in lasnmanı için Kars Sarıkamış’a yolumuz düştü Makyajlanan 2020 Fiat 500 X...
#EVDEKAL dığımız şu günlerde sizler için daha önceden çektiğim videoları birbir paylaşıyorum Kanalıma abone olarak...
B Segmenti yine karıştı Bu karışıklığa Opel in yeni Corsa sı da dahil oldu Ayağının...
Bumerang - Yazarkafe