Tüm Otomobiller Özeldir
VIRAGE

Hibrit ve elektrikli araçlar arasındaki fark nedir?

Hibrit ve elektrikli araçlar arasındaki fark nedir?

Günümüzde artık hibrit ve elektrikli araçlar tercih edilmeye başlandı. Teknolojileriyle modeller ön plana çıkıyor. Peki bu ikisi arasındaki fark nedir?

Hibrit ve elektrikli araçlar arasındaki fark nedir?

Kullanırken avantaj sağlar

İki teknolojide aslında tüketim konusunda size avantaj sağlıyor. Artan akaryakıt fiyatları tüm kullanıcıları farklı yakıt çeşitlerine doğru itmiştir. Bu konuda sön dönemde öne çıkanlar elektrikli ve hibrit araçlardır. İki teknolojideki amaç daha az maliyet ile daha fazla yol gidebilmek. Ama aralarında fazlasıyla fark vardır. Elektrik ve hibrit araçlar arasındaki fark nedir?

Hibrit ve elektrikli araçlar arasındaki fark nedir?

Elektrikli araç nedir?

Sadece elektrik gücü ile şarj edilip, sadece elektrikli motor ile yolunan devam eden araçlardır. Bu sistemde aracın genellikle alt kısmına yerleştirilen Lityum-ion piller görev yapar. Dışarıdan çeşidine göre şarj istasyonu veya evde kullanılan prizler ile şarj edilen otomobil, bu gücünü tabana yerleştirilen pillerde tutar. Daha sonrasında ihtiyaç halinde pillerden gelen güç elektrikli motora aktarılır ve aracın ilerlenmesi sağlanır. Pil kapasitelerine göre belirli menzillere sahiptir elektrikli otomobiller. Eğer ki güzergahınızı doğru ayarlayamazsanız yolda kalma ihtimaliniz olabilir.

Hibrit ve elektrikli araçlar arasındaki fark nedir?

Hibrit araçlar

Hibrit araçlarda ise hem benzinli hem de elektrikli motor yer almaktadır. Hibrit sistemde elektrikli motor genel olarak içten yanmalı motora destek olmak için çalışır. İçten yanmalı motor için modelde ayrıca bir yakıt depo haznesi yer alır. Standart içten yanmalı motorlu araçlara göre hibrit otomobillerde daha düşük yakıt depo alanı yer alır. Ek olarak elektrikli motor içinse tamamen elektrikli otomobillere göre daha düşük kapasitede piller hibrit sisteme destek vermektedir. Düşük hızlı seyirlerde eğer ki bataryalarınızda yeteri kadar güç var ise sadece elektrikli motor ile ilerliyorsunuz. Pillerinizdeki güç azaldığında ise içten yanmalı motor devre giriyor. Bu sayede yolunuza devam edebiliyorsunuz. Menzil sorunu hibrit araçlarda yaşanmıyor.

Elektrikli avantajların avantajları

Elektrikli araçların avantajları fazladır. İlk olarak araç ile neredeyse otobüs ücretlerine yolculuk yapabilirsiniz. Deposu 20 TL’ye dolup 200 km menzilin üzerinde yol alan versiyonlar bulunmaktadır. Yılık motorlu taşıtlar vergisi bu tarz otomobillerden alınmamaktadır. Ek olarak emisyon salınımı olmadığı için çevreci bir otomobilinde sahibi oluyorsunuz.

Hibrit ve elektrikli araçlar arasındaki fark nedir?

Elektrikli araçların dezavantajları

Elektrikli otomobiller belirli bir menzile göre yol alırlar. Sınırlı bir menzilde rotanızı iyi belirlemeniz gerek. Menzil hesabını doğru yapmadığınız zaman yolda kalma durumunuz var. Evden şarj edebilmek için fişli aparatlar satın almanız gerekecek. Ekstra bir bütçe çıkarmanız gerekecek. Piller ömürlerini tamamladıktan sonra total menzilinizde düşme halinde olacaktır. Ek olarak hızlı şarj etmek için AVM’ler de dolaşmanız gerekiyor. Bulamazsanız şarj süreleriniz batarya kapasitenize göre 24 saate kadar uzayabiliyor.

Hibrit araçların avantajları

Menzil sorununuz bu tarz otomobillerde yoktur. Korkusuzca uzun yollar kat edebilirsiniz. Eğer ki trafikte kalırsanız normal içten yanmalı araçlardan daha da az yakıt tüketme şansınız var. Plug-in hibrit bir araç alırsanız aracınızı evde şarj edip kısa seyahatlerinizi çok daha ucuza getirme şansınız var.

Hibrit ve elektrikli araçlar arasındaki fark nedir?

Hibrit araçların dezavantajları

Yıllık motorlu taşıtlar vergisi ödemek zorundasınız. Buda sizin için ekstra bir maliyet doğurmaktadır. Bakım zamanı elektrikli motoru da kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Buda sizin için ekstra bir maliyet doğuracaktır. İçten yanmalı motoru beslemek için aracınıza yakıt almanız gerekmektedir. Buda kullanım maliyetini arttıran detaylardan biridir.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZVideo
İngiltere’de Yılın Otomobili  Seçilen MG4 Electric Lansmana Özel 969.000 TL’den başlayan Fiyatlarla Satışa Sunuldu! Elektrikli ürün gamını genişleten köklü İngiliz otomobil markası MG (Morris Garages), MG4 Electric ile C segmentine...
2013 model Opel Corsa’mızın bakım zamanı geldi. LPG’li bir araç kullandığım için önce LPG bakımına...
Uzun bir ara verdikten sonra bu kez farklı bir video ile karşınızdayım . Bu kez...
Bu kez sizler için 2. el otomobil alım satım sitelerindeki klişe sözleri inceledim . Sahibinden...
#Covid-19 virüs salgınının ardından hayat deyim yerindeyse durdu . Ben ve benim gibi #sahibinden #ikinciel...
Bumerang - Yazarkafe