Tüm Otomobiller Özeldir
VIRAGE

İkinci elde fiyat artışı 2021 ilk çeyreğine kadar sürer

  • Güncel / Haberler
  • 09 Kasım 2020
  • İkinci elde fiyat artışı 2021 ilk çeyreğine kadar sürer için yorumlar kapalı
  • 4.501 KEZ OKUNDU
İkinci elde fiyat artışı 2021 ilk çeyreğine kadar sürer

Pandemiyle birlikte “yeni normale geçiş” sürecinin başlamasıyla ikinci el otomobillere olan talep devam ederken, pazarın geleceği ile ilgili olarak değerlendirmede bulunan Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş “Sıfırdaki stok sıkıntısı maalesef halen devam ediyor. Avrupa’da pandemi nedeniyle araç üreticilerinin bazı tesislerini kapatması tehdidi ile sektör karşı karşıya. Eğer kurdaki artış hızı düşerse, salgının seyri ve sosyal, ekonomik hayata etkisi hafiflerse, 2021 yılı ilk çeyreği sonunda fiyatlardaki artış duracaktır diye öngörüyoruz” dedi.

Ülkemizde sıfır kilometre ve ikinci el araçlara olan talep halen devam ederken, ikinci el araç pazarının güncel durumu ve geleceği hakkında değerlendirmede bulunan Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş “Sıfır araçlarda halen stok sıkıntısı mevcut ve Avrupa’da pandemi nedeniyle sektörümüz araç üreticilerinin bazı tesislerini kapatması tehdidi ile karşı karşıya. Kurdaki sürekli artış, ÖTV düzenlemesi, stok sıkıntısı, kredi faizlerindeki yüksek seyir, ikinci elde maalesef fiyat artışın devam etmesine sebep oluyor. Araç almayı düşünenler, artık beklemesin. Otomobillerin yatırım aracına dönüştüğü pazar şartlarında her beklediğiniz gün kaybediyorsunuz” açıklamasında bulundu. Hali hazırda bir aracı olan ve yeni bir araç satın almayı düşünenler için de tavsiye veren Karakaş Otomobil sahibi vatandaş için şu an mümkün olduğunca maksimum fiyatlı aracı almak daha mantıklı. 20 bin TL’lik araç 30 bin TL’ye çıkarken, 60 bin TL’lik aracın fiyatı 90 bin TL’ye, 120 bin TL’lik aracın fiyatı 160 bin TL çıkabiliyor. Kullandığınız aracın fiyat artışı da muhakkak devam eder. Fakat yarın değiştirmeye kalktığınızda kendi aracınızla beğendiğiniz araç arasındaki makas artabilir ve aracınızı yenileme şansınız kalmayabilir. Bu sebeple bu dönemin yıl sonuna kadar yenilenme dönemi olarak görülmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Toplu halde fiyatlarda manipülasyon yapanlar var

Son 1 yılda yüzde 80 ile yüzde 100 oranında fiyat artışı yaşayan ikinci el otomobil pazarında, fiyat dalgalanmaları ve düzensiz artış sebebiyle birçok fırsatçının türediğini söyleyen Karakaş “Kaos ve afet koşullarında toplumumuzda maalesef kolay para kazanma eğilimi var. Bazı kişiler aynı IP adresinden birkaç gün içinde 6 bine yakın sahte ilan giriyor. Bazı otomobil kulüpleri ise araçlarını satma niyetleri olmadığı halde topluca yüksek fiyattan ilan veriyor. Tüm bu manipülasyonların önünü almanın tek yolu, yeni kurallar ya da yaptırımlar uygulamak değil, finansal ve sektörel istikrarı sağlamaktan geçiyor. Eğer kurdaki artış hızı düşerse, salgının seyri ve sosyal, ekonomik hayata etkisi hafiflerse, 2021 yılı ilk çeyreği sonunda fiyatlardaki artış duracaktır diye öngörüyoruz” yorumunda bulundu.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Citroen’in kompakt SUV modeli C5 Aircross, 1.6 litrelik benzinli motoru ve zengin donanım listesiyle geçtiğimiz aylarda konuğumuzdu. Bu ay ekonomisiyle ön plana çıkan dizel motoruyla test sayfalarımızda. Citroen, kompakt SUV’ların...
Mercedes-Benz severlere müjde Artık düşük hacimli dizel motor seçeneği E Serisi’nde sunulmaya başlandı Mercedes modellerinde...
Makyajlı Fiat 500X in lasnmanı için Kars Sarıkamış’a yolumuz düştü Makyajlanan 2020 Fiat 500 X...
#EVDEKAL dığımız şu günlerde sizler için daha önceden çektiğim videoları birbir paylaşıyorum Kanalıma abone olarak...
B Segmenti yine karıştı Bu karışıklığa Opel in yeni Corsa sı da dahil oldu Ayağının...
Bumerang - Yazarkafe