Tüm Otomobiller Özeldir
VIRAGE

“İkinci Ele Dönen” kiralık araç sayısı yüzde 40 düşecek!

  • Genel
  • 11 Mart 2022
  • “İkinci Ele Dönen” kiralık araç sayısı yüzde 40 düşecek! için yorumlar kapalı
  • 406 KEZ OKUNDU
“İkinci Ele Dönen” kiralık araç sayısı yüzde 40 düşecek!

İkinci elin güçlü oyuncularından Otomerkezi.net’in operasyonel filo kiralama markası Filomerkezi.net tarafından, araç kiralama sektörü ile ilgili kapsamlı açıklamalar geldi.

Otomotiv sektörünün önemli ayaklarından biri olan araç kiralama pazarı ve ikinci el araç pazarına etkileriyle ilgili olarak Otomerkezi.net çatısı altında yer alan Filomerkezi.net güncel notlarını paylaştı. Sektördeki en büyük problem haline gelen arz eksikliği, kur, enerji ve lojistik maliyetlerindeki artışın direkt olarak araç kiralama sektörüne etki ettiği, bu sebeple kiralık araçların yenilenemediği belirtildi. Konuya ilişkin değerlendirmelerini paylaşan Otomerkezi.net ve Filomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, “Artan araç satın alma maliyetleri ve sıfır kilometredeki problemler direkt olarak kiralamaya etki etti, bundan nasibini ikinci el araç pazarı da aldı. Yılda ortalama 30 ile 40 bin arasında kiralık araç satışa çıkarak ikinci ele dönerken, geçtiğimiz yıl bu rakam ortalamadan yüzde 30 kadar düştü. Bu sene de aynı problemler yaşanmaya devam ediyor, tüm bu gelişmelerle birlikte ikinci ele dönecek kiralık araç sayısının 2022’de ortalamadan yüzde 40 düşeceğini öngörüyoruz.” dedi.

Kiralık araçlar yaşlanıyor, günlük-saatlik kiralama revaçta

Salgının etkisiyle tüketicilerde tekil otomobil kullanımı eğiliminin arttığı ve araç sahibi olmak istediğini, fakat edinim maliyetleri sebebiyle günlük-saatlik araç kiralama modellerine yöneldiğini söyleyen Karakaş “Bu tarz saatlik kullan-bırak kiralamalar ve günlük kiralama gittikçe popüler hale geliyor. Ancak büyükşehirlerdeki bu ivmenin kısıtlı halde kalmasının nedeni, hizmetin lokalize kalması, bazı bölgelerde yoğun kullanım varken, bazı semtlerde kullanımın yavaş seyretmesi. Bugün segment ve modele göre günlük kiralamada fiyatlar ortalama 300 TL-1000 TL arasında, aylıkta ise 4 bin ile 25 bin TL arasında değişkenlik gösteriyor.” dedi.

Kiralama pazarı yüzde 10 daraldı, satın alımlar yerli üretime kaydı

“Diğer yandan kiralamada araç yaşı ortalama 3,5’a kadar çıkmış durumda, bu senenin sonunda 4’e çıkma ihtimali var. Resmi olmayan rakamlara göre şu anda 50 bini günlük, 180 bini uzun dönem operasyonel filo kiralama olmak üzere ülkemizde 230 bin kiralık araç var.” şeklinde açıklamasını sürdüren Karakaş “Satın alma maliyetlerinin yükselmesiyle şirketlerin büyük kısmı eski araçlarla kiralamaya devam etti, geri kalansa düşük segment veya yerli üretim modellerden yana satın alma tercihi yaptı. 2021 yılı kiralama pazarı için yüzde 10 daralmayla kapanmış oldu.” ifadelerine yer verdi.  

Filomerkezi 9 ayda 200 araca ulaştı, 2022’de hedef 500 araç

Filomerkezi.net’in kuruluşunun ardından 9 ayda 200 araçlık parka ulaştığını dile getiren Karakaş “Operasyonel filo kiralama sektöründe halen ciddi bir büyüme potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Aktif ticaret ülke çapında hızlandığında asıl büyüme sinyallerini göreceğiz. Hedefimiz bu yıl araç parkımızı 500’e çıkarabilmek.” şeklinde konuşmasını sonlandırdı. 

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZVideo
İngiltere’de Yılın Otomobili  Seçilen MG4 Electric Lansmana Özel 969.000 TL’den başlayan Fiyatlarla Satışa Sunuldu! Elektrikli ürün gamını genişleten köklü İngiliz otomobil markası MG (Morris Garages), MG4 Electric ile C segmentine...
2013 model Opel Corsa’mızın bakım zamanı geldi. LPG’li bir araç kullandığım için önce LPG bakımına...
Uzun bir ara verdikten sonra bu kez farklı bir video ile karşınızdayım . Bu kez...
Bu kez sizler için 2. el otomobil alım satım sitelerindeki klişe sözleri inceledim . Sahibinden...
#Covid-19 virüs salgınının ardından hayat deyim yerindeyse durdu . Ben ve benim gibi #sahibinden #ikinciel...
Bumerang - Yazarkafe