Tüm Otomobiller Özeldir
VIRAGE

Petrol Ofisi yeni yıla yeni sistemle girdi

  • Genel
  • 11 Mart 2022
  • Petrol Ofisi yeni yıla yeni sistemle girdi için yorumlar kapalı
  • 454 KEZ OKUNDU
Petrol Ofisi yeni yıla yeni sistemle girdi

Petrol Ofisi, bütüncül dijitalleşme yolculuğunun en önemli aşamasını pandemi koşullarında, rekor sürede ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdi. 

Türkiye akaryakıt ve madeni yağlar sektörlerinin lideri Petrol Ofisi, pandemi döneminde projelerine hız kesmeden devam etti. Zorlu süreçte, her alanda başarılarını geliştiren ve yenilerini ekleyen, yatırımlarına devam eden ve küresel bir marka ile iş birliğine giderek üretime başlayan sektör lideri, şirket tarihinde önemli bir mihenk noktasına daha imza attı. Petrol Ofisi, AtılKurt Projesi ile Kurumsal Kaynak Planlama – Kurumsal İşletim Sistemi’ni rekor bir sürede değiştirerek SAP S/4HANA’ya geçiş yaptı. AtılKurt Projesi’nde SAP’nin endüstriyel çözüm önerilerinde en güncel versiyonu olan S/4HANA yazılımında Oil&Gas sektörü ikmal ve satış faaliyetlerine özel tasarladığı Model Company çözüm önerisi baz alındı. Bu kapsamda akaryakıt, LPG ve madeni yağ ticaretinde operasyonel ve finansal tüm süreçlerinin uçtan uca yönetildiği 20’yi aşkın modül ve 50’ye yakın uydu sistemin entegre çalıştığı Petrol Ofisi’nin bütüncül dijitalleşme yolculuğunun en önemli aşaması olan bu dönüşüm; boyut, kapsam ve etki olarak çok kritik noktalar ve riskler içerdiğinden 13 aylık titiz bir çalışma ve planlama çerçevesinde gerçekleşti.

Kapsam, boyut ve süre açısından bir benzeri bulunmuyor

Petrol Ofisi’nin bu tarihi dönüşümü, kendi içinden oluşturduğu özel proje ekibi ve ilgili çalışanlarıyla, GoLive ve Detaysoft danışmanlığında ve SAP’nin rehberliğinde gerçekleştirildi. Kurumsal Kaynak Planlama – Kurumsal İşletim Sistemi’ni değiştiren Petrol Ofisi, SAP kullanımına titiz hazırlıklar ve planlamalar dâhilinde bir gecede ve sorunsuz olarak geçiş yaptı. SAP kullanımına geçiş 31 Aralık 2021’i 1 Ocak 2022’ye bağlayan gece gerçekleşti ve Petrol Ofisi yeni yıla, yeni sistemi ile girdi. SAP kullanımına geçiş, proje planında öngörüldüğü şekilde, detaylı işlem adımları ve süreleri takip edilerek teknik ve operasyonel entegrasyonda büyük sorun ve riskler yaratmadan gerçekleştirildi. Tüm işlemler sektörel paydaşlar bilgilendirilerek yürütüldü ve tüm tedbirler titizlikle alındı. Operasyonel süreçler ile ilgili tüm gelişmeler de iç ve dış paydaşlar ile tam bir koordinasyonla hayata geçirildi. Petrol Ofisi’nin AtılKurt projesi, kapsamı ve boyutu ile önde gelen dönüşüm projeleri arasında yer alıyor.

Önemli bir mihenk noktası, ulusal ve küresel bir başarı hikâyesi

AtılKurt Projesi’nin Petrol Ofisi tarihinin çok önemli bir mihenk noktası olmasıyla birlikte, ulusal ve küresel bir başarı hikâyesi oluşturduğuna vurgu yapan Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper bu dönüşüm ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Bütüncül dijitalleşme gayretimiz, AtılKurt projemiz kapsamında SAP’ye geçişle daha bir anlam kazandı, kritik viraj başarıyla dönüldü. Kurumumuzda SAP ilk günden uçtan uca ve tüm modelleriyle kullanılacaktır. Sanırım bu kapsam ve boyutta bir dönüşüm ülkemiz için de ender rastlanan bir durum. Ayrıca bütün projenin 13 ay gibi çok kısa bir zamanda fikirden uygulamaya geçmiş olması da dünya çapında da örneklerden birini temsil ediyor. Bu başarı özellikle tam zamanlı proje grubumuzun, değişik departmanlardaki proje liderlerimiz ve ana kullanıcılarımızın, GoLive, Detaysoft ve SAP Premium Engagement danışmanlarımızın eseridir. Meslek hayatımda şahit olduğum en kapsamlı, en boyutlu ve en kısa sürede gerçekleştirilmiş projedir, bir planlama ve disiplin örneğidir. Katkıda bulunanları kutluyorum.”

AtılKurt Projesi, henüz tamamlanmadan ödül almıştı

SAP, endüstri ve iş birimleri bazında inovasyon ve dönüşümün lider projelerini açıkladığı Yılın SAP Dönüşüm Ödülleri’nde de Petrol Ofisi’nin AtılKurt Projesi kürsüye çıkmıştı. Uzmanların ‘SAP teknolojilerinin kullanımındaki inovasyon’, ‘Amaçlanan iş süreç transformasyonundaki yenilik ve katma değer’, ‘Çalışan deneyiminde iyileşme inisiyatifi’, ‘Müşteri deneyiminde iyileşme inisiyatifi’, ‘Projenin insan hayatına katkısı’ gibi çeşitli kriterler üzerinden yaptıkları puanlamalarla belirlenen değerlendirmede AtılKurt Projesi, ‘Petrol ve Doğal Gaz Sektöründe Yılın Dijital Dönüşüm Ödülü’nü kazanmıştı. AtılKurt’un bu ödüle, henüz daha tamamlanmamışken 25 Kasım 2021’de layık görülmesi ise projenin kapsam ve süre açısından benzersizliğini vurgulaması açısından daha büyük bir önem taşıyor.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZVideo
Toyota’nın başarılı modellerinden olan Hilux yenilendi. Tasarım anlamında önemli değişim yaşayan modeli dişli bir rakibiyle karşılaştırdık! Şizce en dişli rakibi kim. Toyota Hilux ne kadar başarılı? Toyota Hilux kaç para?...
Peugeot’un yeni aslanı 208 Türkiye’de satışa çıktı. Model tasarım konusunda oldukça iddialı. Tamamen değiştirilen 208,...
Proje aracımın temizlik vakti geldi de geçiyor bile. Onu detaylı temizlik için Canmey Car Care’e...
Ford Ranger Raptor, markanın engel tanımayan modellerinden biri. 2021 Ford Ranger Raptor geçtiğimiz yıllarda tanıtıldı....
Akaryakıt fiyatlarının artması ve LPG fiyatlarının onlara göre daha stabil kalması sebebiyle LPG’li araçlara ilgi...
Bumerang - Yazarkafe