Tüm Otomobiller Özeldir
VIRAGE

Skoda Favorit’in Ralli geçmişine yakınan bakalım

  • Güncel / Haberler / Skoda
  • 13 Eylül 2021
  • Skoda Favorit’in Ralli geçmişine yakınan bakalım için yorumlar kapalı
  • 478 KEZ OKUNDU
Skoda Favorit’in Ralli geçmişine yakınan bakalım

1988’de, arkadan motorlu arkadan çekişli Skoda’ların uzun çizgisi sona erdi. Skoda’nın yeni dönemi, adını üreticinin 1936 ve 1941 yılları arasında ürettiği bir otomobilden ödünç alan Favorit ile başladı.

Skoda’nın motorunu öne çıkaran ilk otomobiliydi ve Çek markası, iyi niyetini kanıtlamak için can atıyordu. Bunu yapmak için Skoda onu yarıştırdı. Marka, sporda tecrübesi olduğu için ralliye katılmayı seçti. Bunun içinse Favorit modelini seçti. Bertone tarafından tasarlanan Favorit güzel görünüyordu ve ralli versiyonu Skoda’nın ralli sürücüsü Vladimir Berger tarafından geliştirildi. Berger hızlı bir şekilde arkadan motorlu bir RWD 130 LR kullanmaktan önden motorlu bir FWD otomobiline geçiş yaptı ve 1988 Çekoslovak şampiyonasında seçilen rallilerde otomobilin ralli versiyonunu test etti.

İlerlemeden memnun olan Skoda, sonunda 1989’da WRC’nin A Sınıfı için arabayı homologe etti . Bu, yarışçının üretim arabasına çok benzediği, ancak aslında birçok değişikliğe sahip olduğu anlamına geliyordu. Gövde daha ince çelikten yapılmıştır ve Roll Bar ile desteklenmiş. Tavan ayrıca havalandırmayı iyileştirmek için mekanik bir kanatçık eklenmiş. Arka koltuklar tamamen kaldırılmış ve modelin net ağırlığı 750 Kg seviyesinde tutulmuş.

Bu arada takım, kaputun altında Favorit’in 1.299.6 cc’ye çıkarılmış bir versiyonunu kullandı. Model bu haliyle 118 hp güç seviyesine yükseldi. Sonuç, çok yetenekli bir ralli arabasıydı. Resmi olarak girdiği ilk etkinlik olan 1989’daki Finlandiya Hanki Rallisi’nde sınıf zaferi kazandı. Favorit’in klasman zaferi kazanamadığı pek çok ralli yoktur, ancak RAC Rallisi, Finlandiya 1000 Göller Rallisi ve Akropolis Rallisi’ndeki zaferleri öne çıkan bazılarıydı. Aslında, Pavel Sibera ve Petr Gross ikilisi, 1991 ve 1994 yılları arasında her yıl ünlü Monte Carlo Rallisi’nde sınıflarını kazandı .1995’te yerini Felicia alacak olsa da Favorit, korsanların favorisi olarak kaldı. Skoda şimdi tamamen farklı bir marka olabilir, ancak 1993’te Favorit’in yarış görünümünü tanımlayan kırmızı şeritli yeşil V, bugün sıcak vRS otomobillerinin bir parçası olmaya devam ediyor.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ