Tüm Otomobiller Özeldir
VIRAGE

Stellantis ve Factorial Energy elektrikli araçlar için ortak katı hal bataryaları geliştirecek!

  • Genel
  • 16 Aralık 2021
  • Stellantis ve Factorial Energy elektrikli araçlar için ortak katı hal bataryaları geliştirecek! için yorumlar kapalı
  • 622 KEZ OKUNDU
Stellantis ve Factorial Energy elektrikli araçlar için ortak katı hal bataryaları geliştirecek!

Dünyanın en büyük otomotiv gruplarından Stellantis, bünyesindeki markaların elektrikli araç ürün yelpazelerine yönelik yaptığı yeni yatırımlarla adından söz ettiriyor. Stellantis son olarak katı hal batarya teknolojileri üzerine çalışan Factorial Energy şirketi ile stratejik bir iş birliğine imza attı. Anlaşma, Factorial’in yüksek voltajlı katı hal (solid-state) batarya teknolojisinin geliştirilmesini kapsıyor. Elektrikli araçların sürüş menzilini daha da uzatacak olan bu teknoloji, aynı zamanda maliyetlerin düşürülmesine de olanak tanıyor.

Stellantis N.V. (NYSE / MTA / Euronext Paris: STLA), batarya teknolojileri konusunda faaliyet gösteren Factorial Energy (Factorial) ile olan yeni iş ortaklığını ve stratejik yatırımını duyurdu. Bu kapsamda Factorial’ın yüksek voltajlı katı hal batarya teknolojisini daha da geliştirmek için şirketle ortak bir geliştirme anlaşması imzalayan Stellantis, bünyesindeki elektrikli araçları menzil ve hız konularında daha da ileriye taşımayı hedefliyor. İlk olarak geçtiğimiz Temmuz ayında düzenlediği EV (Elektrikli Araçlar) programında 2026 yılına kadar ilk katı hal batarya teknolojisini sunma hedefini açıklayan Stellantis, bu anlaşmayla ilk somut adımlarını da yansıtmış oldu.

Elektrikli araçların menzilini uzatıyor!

Factorial Energy şirketi elektrikli araçların geniş kitleler tarafından benimsenmesini engelleyen menzil ve güvenlikten kaynaklı sorunları, çığır açan katı hal teknolojisi ile çözüyor. Şirketin bu konudaki teknolojisi, FEST™ (Factorial Elektrolit Sistem Teknolojisi) çözümüne dayanıyor. Çözüm; yüksek voltajlı ve yüksek kapasiteli elektrotlarla, güvenli ve güvenilir hücre performansı sağlıyor. Oda sıcaklığında performans gösteren 40Ah hücrelerle ölçeklenen tescilli bir katı elektrolit malzemeden yararlanıyor. FEST™ geleneksel lityum iyon teknolojisinden daha güvenli olup, sürüş menzilini de uzatıyor. Ayrıca mevcut lityum iyon batarya üretim altyapısına kolay entegre olacak uyumluluğu barındırıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Stellantis CEO’su Carlos Tavares, “Factorial ve diğer bilinen batarya ortaklarımıza yaptığımız yatırımlar, elektrikli araç portföyümüz için en ileri teknolojiyi sağlamak için gereken hızı ve çevikliği sağlıyor. Bunun gibi girişimler, katı hal teknolojisini daha kısa sürede ve daha uygun maliyetle pazara sağlayacaktır” şeklinde konuştu. Factorial Energy Kurucu Ortağı ve CEO’su Siyu Huang ise, “Dünyanın en ikonik otomobil markalarından bazılarına sahip olan, önde gelen küresel mobilite sağlayıcılarından Stellantis ile ortaklık anlaşmasına imza atmak bizim için büyük bir onur. Temiz, verimli ve güvenli katı hal batarya teknolojimizin kitlesel pazarlarda benimsenmesini sağlamak bizim için inanılmaz bir fırsat” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZVideo
İngiltere’de Yılın Otomobili  Seçilen MG4 Electric Lansmana Özel 969.000 TL’den başlayan Fiyatlarla Satışa Sunuldu! Elektrikli ürün gamını genişleten köklü İngiliz otomobil markası MG (Morris Garages), MG4 Electric ile C segmentine...
2013 model Opel Corsa’mızın bakım zamanı geldi. LPG’li bir araç kullandığım için önce LPG bakımına...
Uzun bir ara verdikten sonra bu kez farklı bir video ile karşınızdayım . Bu kez...
Bu kez sizler için 2. el otomobil alım satım sitelerindeki klişe sözleri inceledim . Sahibinden...
#Covid-19 virüs salgınının ardından hayat deyim yerindeyse durdu . Ben ve benim gibi #sahibinden #ikinciel...
Bumerang - Yazarkafe